Anasayfa Akupunktur Akupunktur Yin ve Yang..
  Akupunktur Tarihçesi
  Akupunkturun Fizyolojik Etkileri
  Dolaşım Sistemine Etkisi
  Hipertansiyona Etkisi
  Kan Değerlerine Etkisi
  Sinir Sistemine Etkisi
  Sindirim Sistemine Etkisi
  Solunum Sistemine Etkisi
  Geleneksel Kavramlar
  Yin ve Yang
  Zang ve Fu
  Beş Element Kanunu
  Akupunkturun Bilimsel Temelleri
     
 
Yin ve Yang
 
Yin ve Yang ifadelerinin tatminkar tanımları eksiktir, ancak Yin ve Yang iki değişik enerji tipi olarak tanımlanabilir. Yin dahili enerjinin depolanması ve korunmasıyla ilgilidir, Yang ise enerjinin kullanımıyla ilgilidir. Bir “Yin koşulu” dahili gelişimi olan kronik bozukluk veya sakatlıkdır. Zayıflık kas erimesi, solgunluk ve depresyon en çok görünen semptomlardır.
Bir “Yang koşulu” akut süren ve bilinen gelişimi olan bir hastalıktır. En çok görülen semptomları ateş ve yorgunluktur. Rahatsızlıkları aynı fakat Yin ve Yang semptomları farklı hastaların tedavisi için akupunktur noktalarının değişik kombinasyonları seçilir.

Piao (Biao, Yüzey, Harici) ve Li (Dahili) : Dış ortamla ilişkide bulunan yapılar Piao olarak sınıflandırılır, örneğin deri, hazım ve solunum sistemi. Diğer dahili yapılar ve visceral organlar Li olarak sınıflandırılır. Bu konseptler hastalıkların kaynağını ve semptomların geçişlerini ve organların kötü çalışmalarıyla üretilen toksikliği bulmak için kullanılır. Genel anlamda Piao Yang’la alakalı, Li ise Yin ile alakalıdır.

Shiu (Boşluk) ve Shih (Doluluk) : Shiu, dahili enerjinin, hastalık prosesinin aktifliği sürerken, ciddi olarak azaldığını ifade eder. Hastanın nabzı, karın kasları az ton veya kuvvet gösterirken, genellikle çok zayıftır. Bu semptomlar enerji eksikliğini belirtir.
Bu konsept bir bakıma Yin ve Li’ ye benzer. Diğer taraftan, vücut direnç gösterir ve hastalığa karşı savaşırsa ve nabız kuvvetli ve karın kasları sıkıysa, hastanın durumu bir bakıma Yang ve Piao’ ya benzeyen Shih olarak tanımlanır.

Bu kavramlar, değişik fizyolojik ve psikolojik durumlardaki hastalıklar için hangi akupunktur noktalarının kullanılacağının ve hangi iğne tekniğinin kullanılacağının belirlenmesinde kullanılır.

Çin akupunkturu, normal vücut fonksiyonlarını stimüle ederek; bakteri ve virüs gibi dış bulaşıcılara karşı doğal vücut direncini arttırmak için kullanılır.