Anasayfa Akupunktur Akupunktur Zang ve Fu..
  Akupunktur Tarihçesi
  Akupunkturun Fizyolojik Etkileri
  Dolaşım Sistemine Etkisi
  Hipertansiyona Etkisi
  Kan Değerlerine Etkisi
  Sinir Sistemine Etkisi
  Sindirim Sistemine Etkisi
  Solunum Sistemine Etkisi
  Geleneksel Kavramlar
  Yin ve Yang
  Zang ve Fu
  Beş Element Kanunu
  Akupunkturun Bilimsel Temelleri
     
 
Zang ve Fu
 
Klasik Çin tıp kitapları visceral yapıları 2 gruba ayırır
1- Tsang (kalp, akciğer, dalak, karaciğer, böbrek ve vascular)
2- Fu (ince bağırsak, safra kesesi, mide, kolon, idrar kesesi ve metabolizma)

Altı adet Tsang yapısı dahili enerji ve homeostasis kaynağını sağlar. altı adet Fu yapısı ana olarak hazım ve boşaltım yapılarıdır ve dış ortamla ilişki halindedir. Bu yüzden Fu yapılarının birçoğu Piao (harici) ve Tsanglar da Li (dahili) olarak sınıflandırılır. Tsang Yin le alakalı, Fu ise Yang la alakalıdır. Her bir Tsang ve Fu organ veya sistemleri için bir meridyen vardı.

Han (Üşüme) ve Reh (Terleme) : Han hummasız hastalığı ifade eder ve yinle ilişkilidir. Reh, ateşi olan hastayı ifade eder ve yangla ilişkilidir.


Enerji Akımının Sırası : Modern sinir anatomisi ve fizyoloji bilgisi olmaksızın eski Çinli doktorlar, atalarından süregelen deneyimlere dayanan visceral bozuklukları tedavi etmek için deriye ait uyarıları kullandılar. Genellikle, uzak bölgelerin ağrı sendromlarını veya bazı visceral organların kötü çalışmasını iyileştirmek için, ekstremitelerin içine bir iğne batırılır. Akupunkturun etkinliğini açıklamak için, klasik Çin tıp kitapları vücuttaki enerji sirkülasyonunu tanımlar. Akupunkturistler, enerji akımının yönüne göre uyararak veya yatıştırarak meridyenin enerjisini arttırabileceklerini veya azaltabileceklerini iddia ederler.