Anasayfa Akupunktur Akupunktur Beş Element Kanunu..
  Akupunktur Tarihçesi
  Akupunkturun Fizyolojik Etkileri
  Dolaşım Sistemine Etkisi
  Hipertansiyona Etkisi
  Kan Değerlerine Etkisi
  Sinir Sistemine Etkisi
  Sindirim Sistemine Etkisi
  Solunum Sistemine Etkisi
  Geleneksel Kavramlar
  Yin ve Yang
  Zang ve Fu
  Beş Element Kanunu
  Akupunkturun Bilimsel Temelleri
     
 
Beş Element Kanunu
 
Eski Çinliler, maddenin tüm formlarını tanımlamak için yaratıcı bir çevrimde yeralan beş temel element olduğuna inandılar.
Bu elementler ateş, su, toprak, odun ve havadır. Çin teorilerine göre beş elementin temeli antagonizm ve yin ve yang’ ın reaksiyonudur.

Çin teorisine göre, insan vücudundaki gerekli organlar; yin ve yang enerjilerinin değişik görünümleri tarafından karakterize edilir. Her çift meridyen yakın ilişkisi var kabul edilen organ veya sistemin adını alır. Bu meridyenler beş esasın biriyle ve temel olarak yin veya yang’ la ilgili olarak aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

Ateş Kalp ve damarlar - Yin
İnce bağırsak ve Metabolizma - Yang
Toprak Dalak - Yin
Mide - Yang
Hava Akciğer - Yin
Kolon - Yang
Su Böbrek - Yin
İdrar kesesi - Yang
Odun Karaciğer - Yin
Safra kesesi - Yang

Beş elementin yaratıcı-yıkıcı çevriminde, visceral organlar ve ilgili fonksiyonları birbirlerine engel olduğu ve destek olduğu düşünülür.
Beş element teorisi, dahili organların ve vücut sistemlerinin iç ilişkilerini açıklamak için geliştirilmiştir.
Beş element teorisi genellikle kişinin fiziksel görünümünü, kişiliğini ve fiziksel enerjisini tanımlamak için kullanılır. Örneğin; kırmızı tenli, fazla terleyen ve tezcanlı bir kimsede ateş esasının baskın olduğu düşünülür.
Bu tip bir kişinin kalp hastalığı türünden bir hastalık geliştirdiği kabul edilir yani bu elementin Yin organı. Beş element teorisi doğadaki elementlerin yaratıcı ve yıkıcı ilişkilerini içerir. Buna bağlı olarak Akupunkturun birinci kuralına aynı zamanda beş element kanunu denir ve şöyledir: Akupunkturistler değişik organlardaki tedavilerin uyarıcı ve önleyici etkilerini dışlamamalıdır. Örneğin kalp meridyeni uyarıldığında, dalak meridyeninin enerjisi artacaktır; fakat karaciğer meridyeninin enerjisi azalacaktır.