Aku-Med Sağlık Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur >Tüp bebek tedavisinde akupunktur
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş


Tüp Bebek Tedavisine Akupunktur ile Destek

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
KayaOzkus Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01.Ocak.2007
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 14
  Alıntı KayaOzkus Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Tüp Bebek Tedavisine Akupunktur ile Destek
    Gönderim Zamanı: 13.Şubat.2008 Saat 16:59

Tüp bebek uygulamasında başarıyı engelleyen önemli faktörlerden biri anne adayında oluşan aşırı stres ve döllenmiş yumurtanın  transverden sonra tutunup yerleşeceği endometrium adlı tabakanın yeterli  damarsal olgunluğa ve kalınlığa ulaşamamasıdır.


Akupunktur endometrium olarak adlandırılan bu tabakanın yeterli olgunluğa ulaşmasına katkıda bulunur.


Akupunktur’un limbik sistemi düzenleyici etkisi ile anne adayının strese karşı dayanıklılığını arttırarak bu olumsuz etkiyi de ortadan kaldırır. Böylece tüp bebek uygulaması öncesinde ve sonrasında akupunktur tedavisi gören anne adaylarının başarı şansı akupunktur tedavisi görmeyenlere oranla daha artmaktadır.


Amerika Birleşik Devletlerinde 2002 yılında Dr WE Paulus tarafından yapılan ve Fertility & Sterility isimli saygın bir tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada, akupunktur tedavisinin tüp bebek tedavisi yapılan  çiftlerde gebelik oranlarını arttırdığının gösterilmesi ile tüp bebek kliniklerinde giderek yaygınlaşan bir uygulama haline gelmiştir. Bu gelişme beraberinde pek çok yeni çalışmanın da yapılmasına yol açmıştır. Günümüzde ABD’de pek çok tüp bebek merkezinde akupunktur tedavisi hastalara bir seçenek olarak sunulmaktadır.


Fertility&Sterility dergisinin Mayıs 2006 sayısında akupunkturun tüp bebek tedavisinde kullanımı ile ilgili yedi adet  çalışma yayınlanmıştır. Bu çalışmalardan  iki tanesi  özellikle dizaynları, hasta sayıları, sonuçları ve bilimsel değerleri açısından dikkat çekicidir. Her iki çalışmada tüp bebek tedavisine alınan hastalara embryo transferi aşamasından hemen önce akupunktur yapılmasının klinik gebelik oranlarını arttırdığı gösterilmiştir.Bu çalışmalardan ilki Danimarka da  Dr Westergaard ve arkadaşlarının toplam  273  hasta üzerinde  yaptıkları ve akupunkturun tüp bebek tedavisinde  gebelik oranlarını arttırdığını gösteren bir yayındır. Bu yayında akupunktur yapılan grupta klinik gebelik oranı %39 olarak saptanmış, akupunktur yapılmayan kontrol grubunda ise %24 olarak saptanmıştır. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.


İkinci çalışma ise Almanya dan Dr Dieterle Stefan ( University of Witten-Dotmund) ve Çin den Dr Ying Gao ( Huazhon University of Science &Technology,Wuhan) tarafından ortak yürütülen bir araştırmadır. Bu çalışma toplam 225 hastada yapılmıştır. Klinik gebelik oranı akupunktur yapılan hastalarda %33.9 olarak saptanmıştır . Kontrol grubunda gebelik oranı % 15.6 olarak saptanmıştır. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.


Belirli noktalara yapılan uyarı ile tüm vücutta beta-endorfin denen bir kimyasal maddenin salgılanması   artmaktadır. Bu artış ile GnRH (gonadotropin releasing hormon )  salınımı ve dolaylı olarak vücudun ürettiği steroit ve gonadotropin hormonlarının salgılanması artmaktadır.  Ek olarak akupunktur uygulaması sonrasında uterusa (rahime) olan kan akımını artar, endometrium olgunlaşır ve sonuç olarak rahimde gebeliğin oluşmasını kolaylaştıran koşullar sağlanır. Bütün bu değişiklikler sayesinde transfer edilen  embryoların implantasyon (tutunma) oranının arttığı düşünülmektedir.


 

Yukarı Dön
Hey You Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 18.Ekim.2009
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı Hey You Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.Ekim.2009 Saat 16:09

Bilgiler için teşekkürler.

İdeal destek sağlayabilmek için tüp bebek tedavisinin hangi aşamasında akapuntur tedavisine de başlamak gerekir? Kişiye göre değişken olsa da yaklaşık işlem süreleri hakında da bilgi verebilir misiniz.

Yukarı Dön
anickers Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 26.Nisan.2012
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3
  Alıntı anickers Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Haziran.2012 Saat 06:04
Analysis of the good, very good performance, thanks for your sharing, I collected down,there have Oklahoma City Thunder Jerseys shop.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.06
Copyright ©2001-2007 Web Wiz